Karın Kası Yapmak – Six Pack Yapmak

six-pack-abs

Six pack olarak da bilinen karın kasları çoğu kişi tarafından hayali kurulmaktadır. Karın kası kazanmak ve göstermek isteyen arkadaşlar yüzlerce yönteme başvuruyorlar. Çok fazla denemelerine rağmen sonu hüsranla bitiyor. Peki, six pack için ne yapmak lazım?  Nasıl bir yöntem ile karın kası elde edebilirsiniz.

Karın kası elde etmek için herkesin dilinde olan günde şu kadar mekik çek bir süre sonra istediğin karın kasların çıkar. Şu hareketleri yaparsan kesin karın kaslarına sahip olursun. Bak ben böyle yaptım böyle oldu. Bu şekilde konuşan yüzlerce insan görmüşsünüzdür. Bu gün sizlere vereceğim detaylar ile kısa sürede karın kası nasıl yapılır? Nelere dikkat edilmelidir? Konuları üzerinde duracağız. Karın kası yapmak – six pack yapmak için aşağıda yazdıklarıma dikkat edin.

Karın Kası Bilinen Yanlışlar

Karın kası yapmak için ilk önce bilinen yanlışları düzeltmek gerekmektedir. Peki, bu yanlışlar nelerdir?

  1. Tek bir harekette yüzlerce tekrar yapmak.
  2. Onlarca hareketle yüzlerce tekrar yapmak.
  3. Sadece kardiyo yapmak.
  4. Çok fazla kafaya takarsan kesin çözülür.
  5. Antrenman yap istediğini ye olur.

Vb. şeklinde liste uzar gider. Bunları yaparak sadece bir miktar terleyip kendinizi mutlu hissedersiniz. Çok beklentiye girerseniz sonu hayal kırıklığı olacaktır.

Karın Kası İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

Karın kası yapmak için yapmanız gerekenler;

  1. Diyet yapmaya başlamalısınız. Yağlı, tatlı, şeker vb. şeylerden uzak durmalısınız.
  2. Unlu mamullerden uzak durmalısınız.
  3. Karbonhidrat miktarına dikkat etmelisiniz.
  4. Düzenli bir uykuya sahip olmalısınız.

Yani kısaca vücudunuzu bir düzen ve disipline uygun olarak eğitmeye çalışmalısınız.

Karın Egzersizleri

Plank

Yüz üstü pozisyonda eller ve ayaklar yerdeyken, pelvis kasları yardımıyla parmak ucuna kalkılır ve bacaklar dümdüz yere paralel konuma gelinir. (Ya avuç içleri üstünde ya da dirseklerin üzerinde durulur.)

Plank hareketini 3 set 30 saniye olarak yapıyoruz.. İlerleyen süreçte zamanı artırabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=TjN2rSVXK40

Dead Bug

Kolları omuzlarınızın üzerinde olacak şekilde yüzüstü yere yatırın. Başlamak için dizlerinizi doğrudan kalçalarınızın üzerine getirin ve baldırınız uyluğunuzla 90 derecelik bir açı oluşturacak şekilde dizinize doğru bükün. Ardından, sağ bacağınızı düzleştirip yere doğru gönderirken aynı anda sol kolunuzu başınızın üzerine indirin. Duraklatın, başlangıç ​​konumuna dönün ve ardından karşı tarafta tekrarlayın.

Dead Bug hareketini 3 set 15 tekrar yapıyoruz.

Hollow Extension-to-Cannonball

Sırt üstü uzanarak topuklar yerden birkaç cm yukarda konumlandırarak ellerde aynı pozisyonda olacak şekilde uzanıyoruz. Kısaca sırtımız ve kalçamızın zemine değdiği bir pozisyonda kendimizi yukarı çekerken ayaklarımızı karnımıza çekip bekliyoruz.

Hollow extension-to-cannonball hareketini 3 set 8 tekrar yapıyoruz.

Dumbbell Side Bend

Elimizde bir dumbbell alıyoruz ve ayaklarımızı omuz genişliği hizasında açıyoruz. Ondan sonra dumbbel tuttuğumuz elimizle dizimizin yanına doğru eğilerek yan karın kısımlarını kasıyoruz.

Dumbbell side bend hareketini 3 set 15 tekrar yapıyoruz.

Bu harekete alternatif olarak iki dumbbell alarak sağa sola şeklinde yapabilirsiniz. Dumbbell yerine elinize alternatif şeylerde alabilirsiniz. Mesela 1,5 litrelik su şişeleri vb.

Barbell Back Squat

Sırtınıza bir halter ya da evde yapanlar için uzun bir oklava alarak omuz genişliğinden biraz daha geniş tutarak eğilip kalkıyoruz. Eğilirken vücudumuza öne doğru vereceğimiz ufak bir eğim ile karın kaslarına baskı uygulamasını sağlıyoruz. Ayakların pozisyonu omuz genişliği kadar açık olması yeterlidir.

Barbell back squat hareketini 3 set 15 tekrar yapıyoruz.

Bird Dog

Bu hareketi yapmak için ilk önce dizlerimiz ve ellerimizin üstünde duruyoruz. Ondan sonra ellerimizden birini kaldırıp öne uzatıyoruz. Elimizin çaprazındaki ayağımızı geri uzatıyoruz. Son olarak uzattığımız el ve ayağımızı birbirine değdirmek kalıyor. Bunun için vücudumuzu kasarak dirseğimiz ile dizimizi birbirine değdiriyoruz.

Bird dog hareketini 3 set 15 tekrar yapıyoruz.

Karın kası yapmak – six pack yapmak yazımızın sonuna geldik. Deneyen arkadaşlar görüşlerini yorum kısmından yazabilirler. Daha fazla spor içeriği gelmesini isteyenler yorum bıraksınlar. Hep beraber fit bir hayat için ele ele çalışalım.

Diğer nasıl kullanılır haberlerinden haberdar olmak için takipte kalınız.
DİĞER NASIL KULLANILIR HABERLERİ İÇİN TIKLA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir