Diğer

Dövüş Filmi Sevenlere Ip Man Serisi

Bu gün sizlere dövüş sanatlarına ilgisi olan dövüş filmlerini sevenlerin boş geçmediği Ip Man serisinden bahsedeceğiz. Dövüş filmi sevenlere Ip Man serisi izlenmeli midir? Ip Man kimdir? Ip Man serisi kaç filmdir? Bu yazımızda merak ettiğiniz tüm sorularının yanıtlarını bulacaksınız.

Yip Man Kimdir?

Yip Man: Wing-Chun dövüş sanatını açık bir şekilde dış dünyaya öğreten ilk Kung-Fu ustasıdır. Aralarında Bruce Lee’nin de bulunduğu, daha sonradan kendileri de birer usta ve öğretmen olarak dövüş sanatları dünyasında söz sahibi olan birçok kişiyi yetiştirmiştir.

Wing Chun Nedir?

Wing Chun, Bruce Lee’nin de hocalığını yapan Yip Man’a gelinceye kadar aile içinde ve şifahi yolla öğretilen bir sanat olduğundan tarihine ilişkin dokümanlar bulunmamaktadır. Bu da Wing Chun’un kökeni hakkında efsanevi ve romantik anlatılara yol açmıştır.

Wing Chun’un doğuşuyla ilgili en yaygın hikâyeye göre sanat yaklaşık 300 yıl önce Budist ismi Beş Erik anlamına gelen Ng Moi olan rahibe Lui Sei-Leung’la başladı. Mançuryalıların Shaolin Tapınağına saldırısı üzerine tapınaktan ayrılmak zorunda kalan Ng Moi, Emei dağlarındaki Beyaz Turna Tapınağına sığınır ve sanatını burada geliştirmeye devam eder ve ona Beyaz Turna Boksu adını verir. Tapınaktan ayrıldıktan sonra karşılaştığı Miu Shun’a sanatını öğretmeye karar verir. Miu Shun sanatı Shaolin baskınından kaçan ve kızıyla dükkân işleten Yim Yee’ye öğretir. Babası Yim Yee’den öğrendikleri teknikleri alıştırma yaptığı bir zamanda Yim Wing Chun’u evlerine ziyarete gelen Ng Moi izleme fırsatı bulur ve sanatına izlediği genç kızın adını verir.

Ip Man Filmleri

Ip Man 1 (2008)

Ip Man, yapımcılığını ve yönetmenliğini Wilson Yip’in üstlendiği 2008 yapımı Hong Kong filmi. Büyük Wing Chun ustası ve Bruce Lee’nin akıl hocası Yip Man’ın yaşamına dayalı biyografik dövüş sanatları filmi. Hikâye İkinci Çin-Japon savaşı sırasında Foshan şehrinde meydana gelen olaylara odaklanmaktadır.

Ip Man 2 (2010)

Ip Man 2, dövüş sanatı Wing Chun’un büyük ustası Yip Man’ın hayatına dayanan 2010 yapımı Hong Kong biyografik dövüş sanatları filmidir. 2008 filmi Ip Man’ın devamı olan Ip Man 2, Wilson Yip tarafından yönetildi ve Yip Man’ı Donnie Yen canlandırdı. Daha önceki filmin olaylarının devamı olan Ip Man 2, Britanya Hong Kongu’nda geçmektedir. Ip Man, Wing Chun dövüş sanatını yaymaya çalışır, ancak Hung Ga dövüş sanatlarının yerel ustası da dahil olmak üzere diğer ustaların rekabetiyle karşı karşıya kalır.

Ip Man 3 (2015)

Ip Man 3, Raymond Wong tarafından üretilen ve Edmond Wong tarafından Yuen Woo-ping’in eylem koreografisiyle yazılan Wilson Yip’in yönettiği 2015 yapımı Hong Kong biyografik dövüş sanatları filmidir. Wing Chun ustası Yip Man’ın hayatını anlatan Ip Man film serisinin üçüncü filmidir. Ip Man’ın öğrencisi olan Bruce Lee, Danny Chan Kwok-kwan ve diğer Wing Chun ustası olan ve Ip Man’ın rakibi Cheung Tin-chi olarak bilinen Sum Nung ise Zhang Jin tarafından canlandırılmıştır.

Ip Man 4 Final (2019)

Ip Man 4: Final, Wilson Wong tarafından yönetilen ve Raymond Wong tarafından üretilen 2019 Hong Kong biyografik dövüş sanatları filmidir. Donnie Yen’in rolünü tekrar canlandırması ile aynı adı taşıyan Wing Chun büyükustası Ip Man’ın hayatına dayanan film serisinin dördüncüsü ve son filmidir. Film, Nisan 2018’de çekilmeye başlandı ve aynı yılın Temmuz ayında sona erdi. 20 Aralık 2019’da piyasaya sürüldü.

Bu filmi izlerken üzülmedim desem yeridir.

Filmi izleyen arkadaşlar aşağıya yorumlarını bırakabilirler.
Dövüş filmi sevenlere Ip Man serisi yazımızın sonuna geldik.

Diğer haberlerden haberdar olmak için takipte kalınız.
DİĞER BÖLÜMÜ İÇİN TIKLA

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı